Poradnik użytkowania i konserwacji rolet

Poradnik użytkowania i konserwacji rolet - ROLETEO Serwis rolet, okien, drzwi i bram garażowych

Użytkowanie

Aby rolety zewnętrzne posłużymy nam przez jak najdłuższy okres czasu, należy stosować się do kilku zaleceń, które pozwolą maksymalnie przedłużyć ich żywotność i niezawodność. W przypadku każdego rodzaju rolet należy stosować się do poniższych wskazówek:

  • Nie wolno obciążać rolet dodatkowymi obciążnikami.
  • Nie należy przesuwać pancerza rolety przy pomocy rąk i innych narzędzi.
  • Przy silnym wietrze i jednocześnie otwartym oknie, opuszczona roleta może nie wytrzymać obciążenia wiatrem. W związku z tym powinno się zachować ostrożność i czujność przy wietrznej pogodzie.
  • W bardzo ciepłe, letnie dni nie domykać rolety całkowicie. Dzięki takiemu zabiegowi zapewniona zostanie odpowiednia cyrkulacja powietrza.
  • W zimowe dni należy monitorować czy nie doszło do oblodzenia rolety. Gdy zachodzi taka okoliczność, należy delikatnie usunąć lód przed korzystaniem z rolety.
  • Nie zaleca się własnoręcznych modyfikacji rolet, ponieważ może to doprowadzić do jej uszkodzenia, bądź nieprawidłowego działania.
  • W przypadku awarii nie powinno się dokonywać napraw na własną rękę. Najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z pomocy fachowców.
  • W momencie gdy dojdzie do zanieczyszczenia pancerza lub innego elementu rolety, należy bród delikatnie wyczyścić zanim przystąpi się do zwijania rolety.
  • Bardzo ważnym jest nie umieszczanie żadnych ozdób i innych przedmiotów na drodze pancerza. W przypadku natrafienia na taką przeszkodę może dojść do jego zniekształcenia bądź uszkodzenia.

Sposób użytkowania rolet w głównej mierze zależy od napędu jaki mamy zainstalowany. W przypadku napędów ręcznych, czyli na zwijacz lub linkę, należy unikać gwałtownych ruchów taśmy/linki. Proces wciągania i zwijania rolety powinien odbywać się w miarę jednakowym tempie. Istotne jest, aby unikać przesuwania ręki w lewo lub prawo, ponieważ może to doprowadzić do nierównomiernego nawinięcia się linki/paska. Taka okoliczność może prowadzić do zakłóceń pracy rolety.

Jeżeli roleta wyposażona jest w korbę należy unikać zbyt dużego kąta nachylenia korby. Nie stosowanie się do tej rady może doprowadzić do blokowania się rolety. Ważne jest także, aby nie kręcić korbą na siłę. Należy kręcić tylko i wyłącznie do momenty gdy wyczuwalny będzie zwiększony opór.

Przy napędach elektrycznych bardzo istotnym faktem jest, że taki napęd może działa tylko trybie pracy ruchu przerywanego. Ciągła praca nie może być dłuższa niż 4 minuty. Ma to na celu zapobieganie przegrzania się silnika.

Konserwacja

Do prac konserwacyjnych rolety nie wymagane są szczególnie fachowe kompetencje. Z kolei czynności konserwacyjne w głównej mierze ograniczają się do zachowania czystości pancerza oraz usuwaniu zanieczyszczeń gromadzących się w prowadnicach.

Jednak, aby konserwacja przebiegła bez komplikacji i niepotrzebnych incydentów należy stosować się do kilku wytycznych.

Najważniejszą zasada jest taka, aby proces konserwacyjny był przeprowadzany podczas postoju rolety. Następnym ważnym punktem jest nie używanie ostrych i szorstkich narzędzi do oczyszczania rolety. W przeciwnym wypadku mogą powstać zarysowania co źle wpłyną na aspekt wizualny rolety.

Roletę najlepiej myć wodą zmieszaną z łagodnym środkiem myjącym, używając przy tym delikatnej, miękkiej ściereczki. Pod żadnym pozorem nie wolno używać ostrych środków chemicznych i substancji żrących.

Przeczytaj także...