Poradnik użytkowania i konserwacji okien

Zakup okien jest w domyśle inwestycją długoterminową, jednak aby służyły nam jak najdłużej, należy pamiętać o ich konserwacji i odpowiednim użytkowaniu.

Poradnik użytkowania i konserwacji okien - ROLETEO Serwis rolet, okien, drzwi i bram garażowych

Użytkowanie

  • Nie należy oddziaływać na okno żadnym dodatkowym obciążeniem
  • Po otwarciu nie należy dociskać okna do ściany
  • Nie należy wkładać żadnych przedmiotów pomiędzy skrzydło a futrynę okna
  • Nie zostawiać otwartego okna podczas silnego wiatru
  • Należy uważać podczas domykania okna, ponieważ zatrzaskujące się skrzydło może doprowadzić do powstania urazu
  • W przypadku, gdy do okna mają dostęp dzieci, można wyposażyć okno w element blokujący niepożądane otwarcie, jak na przykład klamkę zamykaną na klucz
  • Nie należy obracać klamki gdy okno jest otwarte

Czyszczenie

Lekkie zabrudzenia powierzchni ram należy usuwać wodą z dodatkiem delikatnych środków myjących lub piorących. W przypadku silnych zabrudzeń warto zamówić w punkcie handlowym wizytę pracownika serwisu. Z reguły takie osoby dysponują odpowiednimi środkami chemicznymi, które umożliwią pozbycie się uporczywych plam.

Podczas czyszczenia pamiętajmy, że nie należy skrobać powierzchni profili i szyb. Należy również unikać środków czyszczących powodujących zarysowania – proszków do szorowania, drucianych szczotek czy chemicznych środków czyszczących.

Jeżeli chodzi o mycie szyb, to najlepszym rozwiązaniem będzie korzystanie z środków ogólnie przeznaczonych do czyszczenia szkła. W przypadku bardziej zabrudzonej powierzchni, zalecamy namoczyć zabrudzone fragmenty wodą z dodatkiem środka myjącego, a następnie przetrzeć powierzchnię miękką szmatką. Co istotne, do czyszczenia nie należy używać ostrych narzędzi oraz środków żrących.

Konserwacja

Okresowy przegląd i nasmarowanie raz do roku ruchomych miejsc okucia powinno wystarczyć. Coroczne smarowanie zasadniczych elementów okucia zapewni lekkość jego działania i zapobiegnie przedwczesnemu zużyciu. Do smarowania najlepiej stosować smar lub olej maszynowy bez zawartości żywic i kwasów.

Jeśli chodzi o ramy okna. należy unikać kontaktu powierzchni ram z gorącymi przedmiotami, takimi jak żelazka, grzałki, piecyki itp., a także z przedmiotami ostrymi, jak np. wkrętaki czy szpachelki, które mogą spowodować uszkodzenie ramy.

Elastyczne uszczelki przyszybowe zastosowane w oknach wykonane są z tworzywa odpornego na starzenie i warunki atmosferyczne, dlatego nie wymagają konserwacji, a w razie uszkodzenia można je w prosty sposób wymienić.

Przeczytaj także...