Poradnik użytkowania i konserwacji drzwi

Poradnik użytkowania i konserwacji drzwi - ROLETEO Serwis rolet, okien, drzwi i bram garażowych

Użytkowanie

Podstawową kwestią jakiej należy się trzymać przy użytkowaniu drzwi, to używać klamki przy ich zamykaniu. Prościej można powiedzieć, że nie powinno się trzaskać drzwiami. Przy takim sposobie zamykania drzwi istnieje ryzyko, że mechanizm odmówi posłuszeństwa co może spowodować konieczność jego wymiany.

Jeżeli mamy do czynienia z drzwiami wewnątrzlokalowymi, to powinniśmy unikać ich kontaktu z ziemią, wodą, ostrymi przedmiotami mogącymi spowodować zadrapanie lub uszkodzenia oraz ostrymi środkami chemicznymi. Istotny jest także poziom wilgotności w lokalu, w którym eksploatowane są drzwi. Poziom wilgotności pomieszczenia powinien mieścić się granicach od 40 do 60%. W innym przypadku należy korzystać z drzwi wewnętrznych, które będą lepiej przystosowane do trudniejszych warunków atmosferycznych.

Czyszczenie

Czyszczenie powinno odbywać się regularnie. Do przeprowadzenia tego procesu nie należy stosować silnych substancji chemicznych. Najlepszym rozwiązaniem jest dostosowanie odpowiedniego środka czyszczącego do konkretnego materiału z jakiego wykonane są drzwi. Istotnym faktem jest, aby unikać narzędzi czyszczących mogących powodować zarysowanie bądź uszkodzenia drzwi. Dlatego rekomenduje się korzystanie z delikatnych, miękkich ściereczek zamiast szczotek z twardym włosiem.

Konserwacja

Konserwację drzwi powinniśmy przeprowadzać przynajmniej dwa razy w roku. W przypadku drzwi drewnianych należy zakonserwować ich powierzchnię mleczkiem do pielęgnacji drewna. Warto w tym momencie pamiętać, aby przeprowadzać proces konserwacji w momencie gdy temperatura najbliższego otoczenia przekracza 20 stopni Celsjusza.

Istotnym elementem, który należy regularnie kontrolować jest stopień przylegania skrzydła do ościeżnicy. Tę kontrolę najlepiej wykonywać przed sezonem zimowym, jak i po jego zakończeniu. W razie potrzeby należy wyregulować stopień przylegania wkręcając lub wykręcając zawiasy.

Również dwa razy w roku powinniśmy nasmarować ruchome elementy zamka. Najlepszym środkiem jaki można użyć w tym przypadku jest olej wazelinowy. Wkładki zamkowe także należy zakonserwować używając do tego środka smarującego.

Dodatki

Do drzwi można zainstalować kilka rodzajów akcesoriów. Są nimi:

  • Szyldy
  • Zamki
  • Wywietrzniki

Przeczytaj także...