Poradnik użytkowania i konserwacji bram garażowych

Poradnik użytkowania i konserwacji bram garażowych - ROLETEO Serwis rolet, okien, drzwi i bram garażowych

Użytkowanie

Brama garażowa to inwestycja na długie lata. Dlatego bardzo istotnym jest, aby użytkować ją w prawidłowy sposób. Dzięki temu wydłużymy jej okres przydatności i co najważniejsze nie będziemy narażeni na niebezpieczeństwo.

Bramy garażowe mogą być wyposażone w napędy ręczne jak i elektryczne. W przypadku bram z napędem ręcznym prawidłowe użytkowanie dotyczy przede wszystkim sposobu w jaki otwieramy i zamykamy bramę. Najważniejszym wątkiem w tym aspekcie jest fakt, aby do obsługi takiej bramy korzystać tylko i wyłącznie z uchwytu i linki. Nie należy używać innych elementów bramy.

W przypadku gdy mamy do czynienia z bramą garażową wyposażoną w napęd elektryczny jej sterowanie odbywa się za pomocą pilota. Bardzo istotne jest, aby nie sterować bramą w momencie, gdy jest poza zasięgiem naszego wzroku.

Niezależnie od rodzaju napędu bramy garażowej istnieje kilka uniwersalnych wskazówek jak ją użytkować. Przede wszystkim należy dbać o swoje bezpieczeństwo. Zamykając lub otwierając bramę za każdym razem należy się upewnić czy inne osoby lub przedmioty nie znajduje się na jej torze. Poza tym nie powinno się mocować dodatkowych elementów do bramy, które spowodują wzrost jej wagi, oraz nie używać jej bramy do czynności, do których nie jest przystosowana.

Czyszczenie

Prawidłowe użytkowanie nie ogranicza się tylko do sposobu w jaki sposób otwiera się lub zamyka bramę garażową. Należy również dbać o jej czystość, ponieważ zanieczyszczenia zbierające się w poszczególnych elementach bramy mogą wpływać na jej pracę.

Do czyszczenia delikatnych zabrudzeń powinna wystarczyć sucha ściereczka. Można również posłużyć się odkurzaczem lub dmuchawą, która w szybki i łatwy sposób pozbędzie się zanieczyszczeń z trudniej dostępnych miejsc. Aby zadbać o estetyczny wygląd bramy wystarczy przetrzeć jej powierzchnię szmatką nasączoną ciepłą wodą z dodatkiem delikatnego preparatu czyszczącego.

Konserwacja

Aby brama garażowa posłużyła jak najdłużej należy przeprowadzać jej okresowy przegląd i konserwację. Ważnymi elementami jakie trzeba skontrolować są elementy ruchome bramy, takie jak zawiasy i sprężyny. Przede wszystkim należy sprawdzić czy nie pojawiła się na nich korozja. Warto również je regularnie smarować specjalnym preparatem, który gwarantuje ochronę przed rdzewieniem.

Jednak najbardziej należy się skupić na teście zabezpieczeń bramy garażowej. Jest to konieczność, która jest warta sprawdzenia przez fachowca, ponieważ sprawa ta wiąże się z naszym bezpieczeństwem.

Przeczytaj także...